Social Trading

Handel społecznościowy, bo tak należałoby przetłumaczyć angielskie social trading, to możliwość automatycznego kopiowanie w czasie rzeczywistym transakcji innych traderów

Dzięki temu niedoświadczeni inwestorzy mają możliwość skorzystania z umiejętności innych, bardziej doświadczonych traderów (często za dodatkową opłatą). Oczywiście, nie musimy tych transakcji kopiować dokładnie:  istniejące systemy pozwalają nam dobrać wielkość transakcji do kapitału jakim dysponujemy czy wyłączyć kopiowanie transakcji na określonych instrumentach lub w określonych godzinach (np. w czasie danych makroekonomicznych).

Z drugiej strony social trading jest szansą na dodatkowy zarobek dla dobrych inwestorów. Zwykle jako dostawcy sygnałów otrzymują oni wynagrodzenie za udostępnienie swoich transakcji. Uwaga: część prawników jest zdania, że bycie dostawcą sygnałów wymaga odpowiedniej licencji.

Jeśli sądzicie, że jest to rozwiązanie, które w końcu pozwoli Wam zarabiać na foreksie ;) ,  to pozostaje Wam tylko wpłacić środku do odpowiedniego brokera (lista poniżej) i wybrać osobę której transakcje chcecie kopiować.

W jaki sposób dokonać wyboru osoby, której transakcje będziemy kopiować?

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego dostawcy sygnałów należy prześledzić historię jego transakcji, szczególną uwagę zwracając na:

  • maksymalny zysk/stratę, maksymalny procent zaangażowanego kapitału
  • powtarzalność wyniku
  • instrumenty na których dokonywane są transakcje
  • czy stawiane są zlecenia Stop Loss

Jak skorzystać z handlu społecznościowego?

Jeszcze rok temu zwolennicy handlu społecznościowego musieli skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych instytucji, takich jak ZuluTrade czy eToro. Obecnie coraz więcej brokerów umożliwia skorzystanie z takiej formy handlu. Z bardziej znanych polskich brokerów taką możliwość oferują obecnie m.in.: Go4x i XTB. Oferta XTB jest szczególnie atrakcyjna dla zwolenników teorii, że na foreksie wszyscy tracą broker ten umożliwia bowiem włączenie strategii contra copy i dokonywanie transakcji odwrotnych

Dodaj komentarz